Radviliškio rajono savivaldybės etninės kultūros ir amatų centras ne tik kaupia, saugo ir eksponuoja vietos amatininkų kūrinius, rengia edukacines programas. Amatų centre veikia etnografinės ir kalendorinių švenčių edukacinės programos.

Amatų centro edukacija – tai galimybė mokytis centro aplinkoje betarpiškai susipažįstant su čia saugomais daiktais. Edukacinių programų tikslas – skatinti mokinių domėjimąsi krašto istorija, patrauklia forma supažindinti juos su aplinka, kurioje gyveno jų seneliai ir proseneliai, ugdyti aktyvumą, kūrybiškumą, atskleisti praeities ir šiuolaikinio pasaulio sąsajas.

Amatų centre yra edukacinių programų visoms moksleivių ir suaugusių amžiaus grupėms iš etnografijos, dailės, kultūros paveldo. Centro darbuotojai ne tik pasakoja apie dvaro istoriją, supažindina su jį valdžiusiais dvarininkais, bet ir demonstruodami jau pagamintus gaminius kviečia visus išbandyti ir savo sugebėjimus (kuriant iš odos, šiaudelių, vilnos vėlimo, keramikos ar kitus gaminius). Mokiniams labai patinka įvairios užduotys: eksponatų ieškojimas, mįslių minimas.

Siekiant išsaugoti amatus ir perduoti juos ateinančioms kartoms mes savo lankytojams pateikėme gausų edukacinių programų pasirinkimą.

,,DEVYNI AMATAI, DEŠIMTAS BADAS“ – viena populiariausių edukacinių programų, kurios metu lankytojai supažindinami net su trimis amatais, ir jų istorija. Programos metu pristatoma trijų amatų edukacija: keramika, vilnos vėlimas, gaminiai iš odos (arba žvakių gamyba). Programų lankytojai nusilipdo dubenėlį, švilpuką, iš vilnos nusivelia karolius, iš odos pasigamina dekoratyvinį papuošalą.

,,MANO BATAI BUVO DU“– lankytojų mėgstama edukacinė programa. Programos dalyviams pristatoma senoji avalynė (klumpės, medpadžiai, vyžos, naginės…). Supažindinami su avalynės gamybos būdais, istorija. Edukacinės programos metu lankytojai susiraukia nagines.

,,KIAUŠINIŲ MARGINIMAS“ – užsiėmimas, kuris vyksta dvi savaites prieš ir savaitę po šv. Velykų. Programos dalyviai sužinos apie šv. Velykų papročius, velykinio stalo puošimą, kiaušinių marginimo būdus, simbolius, ornamentiką. Nusimargins kiaušinius tradiciniais būdais – natūraliu vašku, svogūnų lukštais.

,,ŠTAI ATVAŽIUOJA KALĖDA“ – vykdoma prieš šv. Kalėdas. Edukacinio užsiėmimo metu gaminami kalėdiniai žaisliukai eglutei, karpomi karpiniai iš popieriaus ir kepami kūčiukai – po to jie ragaujami. Pasakojama, kaip Kūčias ir šv. Kalėdas sutikdavo mūsų protėviai, kokie vyravo papročiai ir tradicijos Radviliškio krašte.

,,Molis – ir vasarą brolis”- Lietuvoje gilios molio dirbinių tradicijos. Šio užsiėmimo metu susipažįstama su vienu seniausių amatų – keramika. Susipažinę su keramikai naudojamais darbo įrankiais, patys minkysite, formuosite ir nusilipdysite suvenyrą.

,,Šilta kaip avelė”– labai įdomus užsiėmimas tiek vaikams, tiek suaugusiems. Pamokos metu supažindinsime su vilna, papasakosime, kas vyksta su vilna, kaip ir kodėl ji veliasi, paaiškinsime daugelį terminų ir faktų, kuriuos pradedantis velti turi žinoti: ar visi pluoštai veliasi, kokia būna vilna, kokie avių veislių vilnos ypatumai, kokie yra vėlimo būdai, kokiais atvejais kuris yra naudojamas, kokios yra vėlimo priemonės ir įrankiai.

 

Po šių pagrindinių dalykų, kuriuos turi žinoti kiekvienas, norinti velti, pereinama prie praktikos. Apmokome naudotis vėlimo adatomis (tik suaugusiems), daryti veltinio karoliukus, velti rutuliukus šlapiuoju būdu, maišyti spalvas, taip pat sudėlioti vilną, pjaustyti.

 

Etninė kultūra – tai visos tautos per šimtmečius sukurta iš kartos į kartą perduodama ir nuolat atnaujinama kultūros vertybių visuma, padedanti išlaikyti tautinę tapatybę, savimonę ir etnografinių regionų savitumą.

Jaunimui būtina parodyti, kad etninė kultūra anaiptol nėra žaidimas senove, o šiuolaikiškas kultūros vyksmas. Jos raiškos vietos – nebe kaimo gryčia ar gamtos prieglobstis, bet koncertų salės, miestų ir miestelių šventės, mokyklų bendruomenės.

Šiuolaikinėje visuomenėje didžioji dalis etninės kultūros raiškos vyksta švietimo įstaigose ar joms įtakojant, todėl reikia siekti, kad į šį išsaugojimo procesą būtų įtraukti vaikai ir jaunimas. Tai yra ir jų pilietinė misija.

Kas išties patinka jaunimui:

– tikri, prasmingi, gilūs reiškiniai,

– archajiški, senąją pasaulėžiūrą atspindintys dalykai,

– tam tikras paslaptingumas, mistiškumas,

– sveikas humoras, žaidybinis pradas, energija,

– senosios kultūros pateikimas šiuolaikinių technologijų priemonėmis.

 

Edukacinių programų kainos: ikimokyklinio amžiaus vaikams- 1,00- 8,00 €; mokiniams, studentams, senjorams, neįgaliesiems- 2,00- 12,00 €; suaugusiems- 4,00- 20,00 €